Mapowanie dla ośmiornic*
* Ośmiornica to osoba z nadmiarem macek, czyli zainteresowań, pomysłów i projektów.
* Ośmiornica to osoba z nadmiarem macek, czyli zainteresowań, pomysłów i projektów.
Te słowa pisze osoba, która do 30. roku życia zajmowała się taką ilością spraw, że mogłaby nimi obdzielić kilka Agat, a wciąż nie umiała odpowiedzieć, kim zostanie, jak dorośnie.
W wieku 30 lat założyła Latającą Szkołę, co nie oznaczało końca problemów, ponieważ nadmiar pomysłów w ramach mojej własnej działalności regularnie ją nokautował i zamiast płynąć z prądem w ekstatycznym flow, leżała przygnieciona pod jego ciężarem. Cała ja.
Mapowanie to proces, który stworzyłam na swoje potrzeby i który pomógł mi wielokrotnie zobaczyć moją sytuację z nowej perspektywy, uporządkować priorytety i odciąć zbędnych macek.
Ponieważ jest on prosty i zaskakująco skuteczny, postanowiłam się nim podzielić i zamienić coś, co robiłam skrycie w zaciszu swojego domu w narzędzie dostępne dla wszystkich potrzebujących podobnych do mnie ośmiornic.
Stworzyłam zestaw nagrań, który pozwoli Ci przejść samodzielnie przez cały proces. Jedyne, czego potrzebujesz, to słuchawki, powierzchnia (ściany lub stół), coś do pisania, zestaw samoprzylepnych karteczek oraz kolorowe kredki lub pisaki.
Mój mózg działa inaczej.
MAPOWANIE jest zaproszeniem do wyrzucenia wszystkich Twoich projektów (ale co masz na myśli, mówiąc „projekt”, Dutkowska? – spokojnie, wszystko Ci wyjaśnię w nagraniu) na stół i do przyjrzenia się im z zupełnie nowych perspektyw (tutaj wchodzą kolory i specyficzne znaczenie, które im nadamy w trakcie procesu). Oraz do uniknięcia sytuacji, którą można by nazwać „Wszystko Wszędzie Na Raz” (tutaj wchodzi koncepcja trzech pieśni).
To, co w tym procesie robi największą robotę, to pytania z fazy legendy.
To są po prostu pytania, których sobie zazwyczaj nie zadajemy, albo zadajemy je sobie za rzadko.
Część osób, które utożsamiają się z pojęciem ośmiornicy, to osoby z ADHD. Ja sama mam taką diagnozę. Jednak są też osoby, które nie mają ADHD, a uważają, że są ośmiornicami.
Jak najbardziej. Ten proces pomoże Ci zrobić wizualny inwentarz wszystkich rzeczy, które przechowujesz w głowie, oraz pomoże Ci wyjść z pułapek, które zastawia na Ciebie Twoja neuroatypowość. MAPOWANIE nie rozwiąże za Ciebie wszystkich problemów, ale jest narzędziem protezowym, a o tym, jak ważne są tego typu “protezy” dla osób z ADHD, możesz posłuchać w wykładzie dr. Russela Barkleya.
MAPOWANIE jest dobrym krokiem do przyjrzenia się, ile faktycznie jest tego słomianego zapału i jakie są jego przyczyny. Czym innym jest zupełnie niezaopiekowane ADHD z cyklami hiperfokusu i całkowitej utraty motywacji, a czym innym proces poszukiwania swojego miejsca i odpowiedniego zajęcia, chociaż obie sytuacje mogą z zewnątrz wyglądać podobnie. W przypadku, kiedy ADHD całkowicie dezorganizuje nam życie, proces taki jak MAPOWANIE jest tylko narzędziem wspomagającym, a kluczowe będzie sięgnięcie po wsparcie doświadczonego terapeuty lub psychiatry.